Systemy klimatyzacji, o których warto wiedzieć

Istnieją 4 główne systemy klimatyzacji, które są powszechnie stosowane na polskim rynku. Są to klimatyzatory przenośne, klimatyzatory typu split, klimatyzatory typu multi split oraz klimatyzatory centralne (kanałowe). 

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni system klimatyzacji, zapewniając komfort  i niskie rachunki za energię. Oto fakty dotyczące każdego systemu, które pomogą Ci podjąć decyzję. 

1. Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne są również znane jako klimatyzatory wolnostojące lub mobilne. Pobierają powietrze ze swojego otoczenia i wydmuchują chłodne powietrze przez otwór wentylacyjny do twojego pokoju. Nadmiar ciepła jest odprowadzany za pomocą rury odpływowej poza pomiszczenie.

Oto najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o przenośnych klimatyzatorach:

Mobilny 

Przenośny klimatyzator możesz po prostu ustawić tam gdzie potrzebujesz i przenosić tak często jak zechcesz. Tak długo jak istnieje punkt zasilania, aby go podłączyć oraz okno lub drzwi, z których można wyprowadzić rurę odpływową z ciepłym powietrzem.

Tani w zakupie 

Przenośne klimatyzatory to najtańszy typ klimatyzatora. Ceny zaczynają się od około 1,5 tys. zł. Jednostki systemu dzielonego zwykle zaczynają się od około 2,5 tys. zł. Nie będziesz też musiał nikomu płacić za instalację. 

Drogi w eksploatacji 

Przenośne klimatyzatory mogą być stosunkowo tanie w zakupie, ale są drogie w eksploatacji. Dzieje się tak, ponieważ są one dość nieefektywne w porównaniu z systemami dzielonymi. 

Klimatyzatory przenośne zużywają około dwukrotnie więcej energii elektrycznej niż zestawy do montażu stałego - SPLIT.

Jeśli szukasz długoterminowego rozwiązania klimatyzacyjnego, bądź rozważasz zakup urządzenia w celach grzewczych przenośny klimatyzator nie będzie dobrym rozwiązaniem

Idealny do ograniczonych budynków 

Jeśli masz budynek wpisany na listę zabytków lub istnieją ograniczenia uniemożliwiające instalację klimatyzacji w Twojej nieruchomości, przenośny klimatyzator może być świetną opcją. Będziesz musiał poradzić sobie z otwarciem i uszczelnieniem okna lub drzwi, aby przepuścić rurę odpływową, ale to lepsze niż nic. 

Poziom natężenia dźwięku

Klimatyzatory przenośne emitują dwukrotnie więcej hałasu 60dB(A)), niż urządzenia typu Split i Multisplit (20-30dB(A)).


2. Klimatyzatory typu Split 

Systemy klimatyzacji typu Split różnią się od klimatyzatorów przenośnych, ponieważ są podzielone na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Oto najważniejsze informacje, które musisz znać: 

Montowane na stałe

Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne systemu dzielonego są instalowane z rurami czynnika chłodniczego i łączącymi je przewodami elektrycznymi. Oznacza to, że nie możesz ich przenosić, kiedy tylko chcesz, jak jednostki przenośne. 

Wydajne 

Klimatyzatory dzielone niewątpliwie mają przewagę, jeśli chodzi o wydajność. Są znacznie tańsze w eksploatacji niż jednostki przenośne i znacznie lepiej utrzymują chłód w pomieszczeniach. Dzieje się tak częściowo dlatego, że jednostki przenośne często przepuszczają ciepłe powietrze z powrotem do pomieszczeń. Tak więc, jeśli możesz wydać nieco więcej na zakup i instalację na początku, przekonasz się, że skorzystasz na tym na dłuższą metę. 

Ciche

Systemy dzielone są również znacznie cichsze niż jednostki przenośne. Dzieje się tak, ponieważ sprężarka, która jest najgłośniejszą częścią systemu klimatyzacji, znajduje się w jednostce zewnętrznej. Oznacza to, że jednostka wewnętrzna może być naprawdę cicha – niektóre modele są prawie bezgłośne. 

Zróżnicowane projektowo

Istnieje wiele różnych rodzajów jednostek wewnętrznych, które można wykorzystać jako część systemu split lub multi-split. Należą do nich jednostki ścienne, podłogowe, kasetonowe, podsufitowe i kanałowe. Oznacza to, że możesz wybrać typ jednostki, który pasuje do projektu i wyglądu Twojego pokoju. 

3. Klimatyzatory Multisplit 

Systemy klimatyzacji typu Multi-Split działają podobnie do klimatyzacji typu Split i często korzystają z tych samych jednostek. Różnica polega na tym, że obejmują one wiele jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej, większej jednostki zewnętrznej. 

Świetne do dużych pomieszczeń

Jeśli masz dużą przestrzeń, na przykład biuro na otwartym planie lub dużą część dzienną, klimatyzator multi-split może być dla Ciebie. Jednostki w Twoim systemie multisplit będą współpracować, aby ochłodzić lub ogrzać pomieszczenie, a wyniki zauważysz znacznie szybciej. 

Skonfiguruj do 5 jednostek wewnętrznych

Istnieje ograniczona liczba jednostek wewnętrznych, które można podłączyć do jednostki zewnętrznej w celu utworzenia systemu Multi-Split. Może być ich maksymalnie 5, ale dużo zależy również od mocy jednostek wewnętrznych. Jeśli potrzebujesz więcej niż 5 jednostek wewnętrznych, być może będziesz musiał rozważyć kilka systemów Multi-Split. 

Elastyczna kontrola 

To, że masz wiele jednostek klimatyzacyjnych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej, nie oznacza, że wszystkie jednostki wewnętrzne muszą robić to samo. Dzięki systemom Multi-Split możesz indywidualnie sterować każdą jednostką wewnętrzną, dzięki czemu możesz uzyskać idealne warunki w każdym pomieszczeniu. 

Wiele opcji 

Dzięki multisplitowi nie jesteś ograniczony do jednego typu jednostki wewnętrznej. Możesz swobodnie korzystać z wielu różnych jednostek w zależności od tego, co pasuje do Twojej nieruchomości. Daje to doskonałą okazję do uzyskania klimatyzacji, która spełnia Twoje potrzeby i świetnie wygląda. 

4. Centralna klimatyzacja kanałowa

Centralna klimatyzacja jest zwykle konfigurowana z jedną jednostką zewnętrzną i jedną wewnętrzną, która zwykle znajduje się na poddaszu lub w piwnicy. Szereg kanałów i otworów wentylacyjnych transportuje uzdatnione powietrze z jednostki wewnętrznej do różnych obszarów lub pomieszczeń w obiekcie. 

Subtelność

Klimatyzacja centralna to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na subtelnej kontroli klimatu. Możesz zaprojektować otwory wentylacyjne przylegające do ściany lub sufitu, co oznacza, że są ledwo zauważalne. 

Mniejsza elastyczność 

Jeśli szukasz systemu, który umożliwia chłodzenie lub ogrzewanie różnych obszarów nieruchomości w różnych temperaturach, centralna klimatyzacja może nie być dla Ciebie. Ponieważ system ma tylko jedną jednostkę wewnętrzną, może rozprowadzać powietrze tylko w jednej temperaturze na raz. Zwykle ustawiasz i regulujesz tę temperaturę za pomocą termostatu. 

Istnieją co prawda rozwiazania techniczne pozawalające podzielić nadmuchiwane powietrze na strefy, dając tym samym możliwość regulacjii temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, są one jednak stosunkowo drogie.

Trudna w montażu

Przewody centralnej klimatyzacji zwykle zajmują sporo miejsca. Będzie nieco łatwiej, jeśli zaprojektujesz instalację przed lub w trakcie budowy nieruchomości. Jeśli masz mniejszy dom lub budynek komercyjny, które są już oddane do użytku, może się okazać, że montaż centralnej klimatyzacji nie jest możliwy.

Kosztowna 

Centralna klimatyzacja jest często znacznie droższa w zakupie i instalacji niż systemy dzielone. Chociaż ceny mogą się różnić, zwykle warto zainwestować tylko wtedy, gdy chcesz mieć klimatyzację w całym domu lub budynku komercyjnym.Teraz, gdy wiesz nieco więcej o tych 4 różnych typach systemów klimatyzacji, łatwiej będzie ci wybrać odpowiedni dla siebie. 

Jeśli ciągle masz wątpliwości, która opcja będzie najlepsza dla Twojej nieruchomości, skontaktuj się z nami — wystarczy wypełnić nasz prosty formularz online, aby się z nami skontaktować.